Wymiana baterii w iPhone

Bateria w iPhone nie jest wieczna. Producent zapewnia jej maksymalną wydajność przez pierwsze 300 cykli ładowania. Biorąc pod uwagę, że większość użytkowników ładuje telefon każdego dnia, bądź maksymalnie co drugi dzień, już po pierwszym roku użytkowania telefonu jej wydajność (pojemność) zaczyna spadać, co oznacza, że ogniwo nie jest w stanie przechować i zmagazynować tyle energii, co na początku. Mniej energii w ogniwie przekłada się na krótszy czas pracy na jednym, pełnym naładowaniu.

 

Ilość cykli ładowania oraz pojemność baterii zainstalowanej w naszym telefonie można w bardzo łatwy sposób sprawdzić. Wystarczy do tego odpowiednia aplikacja na nasz komputer. Jedną z nich jest iBackupbot. Program dostępny jest na platformie Windows oraz MacOS.

Wystarczy odblokowany telefon podłączyć do komputera, uruchomić program i z zakładki Devices wskazać nasze urządzenie. Następnie w głównym oknie kliknąć w odnośnik More information.

Po krótkim odczycie pojawi się informacja o parametrach baterii. Nas najbardziej interesuje CycleCount, DesignCapacity oraz FullChargeCapacity.

Pierwszy parametr informuje nas o ilości cykli ładowania. Kolejny to informacja o tym ile fabrycznie nowa bateria posiada pojemności, wyrażonej w jednostce mAh. FullChargeCapacity to natomiast parametr faktycznej, odczytanej pojemności z naszego ogniwa. Najlepiej testować baterię w pełni naładowaną.

 

Kiedy wymienić baterię w iPhone?

Jeżeli ilość cykli ładowania znacząco przekracza 300, a przy tym pojemność rzeczywista jest co najmniej o 200-500 mAh niższa od tej, którą bateria ma wyjeżdżając z fabryki, należy poważnie rozważyć jej wymianę. Zużyta bateria to nie tylko krótszy czas pracy na jednym pełnym ładowaniu. To także obawa o to, że telefon w każdej chwili może się wyłączyć w najmniej spodziewanym momencie, najczęściej wtedy, gdy najbardziej go potrzebujemy.

Wymiana baterii w iPhone, wybuchająca bateriw a iphone Applemobile.pl 31

Zużyta bateria to także ryzyko, że ogniwo spuchnie niszcząc ekran i obudowę, co może spowodować także jej wybuch i niebezpieczeństwo dla zdrowia!

Poniżej film kolejnego egzemplarza iPhone’a 4S, którego bateria spuchła, co spowodowało rozsadzenie szklanej pokrywy i konieczność wymiany obu tych elementów.

Niestety z puchnącymi i niszczącymi iPhone’a bateriami spotykamy się dość często. Najczęściej są to modele 2-4 letnie, stosunkowo wysłużone, których licznik cykli ładowania dobija do 1000, a spadek wydajności (pojemności) ogniwa już od dłuższego czasu dawał znać o sobie w postaci krótkiego czasu pracy na jednym pełnym naładowaniu.

Wymiana baterii w iPhone, wybuchająca bateriw a iphone Applemobile.pl 1

Baterie puchną głównie w iPhone 2G, iPhone 3G iPhone 3GS. Co raz częściej dostajemy także iPhony generacji czwartej (iPhone 4 oraz iPhone 4S), w których baterie również puchną niszcząc szklany ekran i tylną pokrywę. Spuchnięta bateria, to zawsze wysokie koszty naprawy. Właściciel takiego iPhone’a jeżeli w porę nie wymieni ogniwa na nowe, będzie musiał ponieść koszt nie tylko wymiany samej baterii, ale także zniszczonej w wyniku jej spuchnięcia tylnej szklanej pokrywy oraz bardzo często ekranu. To są już koszty idące w setkach złotych.